K.
HEMEN TEKLİF AL
0850 304 13 02

BLOG

Web Yazılım Tam Olarak Nedir?

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım, web sitelerinde bulunan web tasarımın aksine arkaplanda siteye ait herşeyi organize eden ve kullanıcıların isteklerine cevap veren geliştirmelere denir.Web sitenizin hızlı ve verimli çalışmasını web yazılıma borçlusunuzdur.

   

Web Yazılımcı Ne iş Yapar?

Ülkemizde çoğunluğun bildiği bir yanlış vardır.Web developer yani web yazılımcı tasarım yapmaz.Web yazılımcının işi hazır yapılan tasarımı işlevsel hale getirir.Bu işe Web yazılım dilinde tasarımı yazılıma giydirmek denir.Tahmin edemeyeceğiniz kadar bu çok büyük bir zaman ve emek ister.Web geliştiriciler üç ana başlıkta mesleklerini icra ederler.Ön Yüz Geliştirici, Arka Yüz Geliştirici ve Tam Geliştirici olarak çalışırlar.Ön yüz geliştirici (Front-End Developer) bir web sitesinin tasarımını yapan kişidir.Bu kişinin html,css,javascript gibi dilleri bilmesi gereklidir.HTML ile başlıklara, paragraflara ve tablolara şekil verir.CSS ile içeriğin stilini oluştururken renkler, boyutlar ve kenarlıklar gibi şeylerin değişmesini sağlar.Javascript ile sitenin etkileşim halinde olması sağlanır.Arka Yüz Geliştirici (Back-End Developer) sitenin sunucuyla bağlantısını sağlamak zorundadır.Web sitenin içerdiği veritabanının ve uygulamarının sunucuya verimli bir şekilde ulaşmasını sağlayan kod parçacıkları yazmak web yazılımcının işidir.Web yazılımcı aynı zamanda web sitenin arama motorlarına iyi görünmesini sağlayan kişidir.Aynı zamanda siteyi optimize edip seo çalışması yapar.Tam Geliştirici (Full Stack Developer) ise bir web sitesinin tasarımından, kodlamasına ve optimizasyonuna kadar herşeyini yapar.Bu kişilerin çoğu zaten kendi işlerini yapmaktadır.

  

Web tasarımcı ve Web yazılımcı Arasında ki Farklar Nelerdir?

Çoğu zaman bu iki terim karıştırılsa da ikisi oldukça farklı meslek dallarıdır.Web tasarım yapan kişi web sitenin ön yüzünü oluşturur.Bu ön yüzde ki html,css dillerini kodlar.Web yazılımcı ise web sitenin arkaplanında çalışan programı yazar.PHP,ASP gibi dilleri kodlar.Aynı zamanda dinamik bir web sitesinin kullandığı veritabanını yönetir.Web geliştirme, birçok web sitesi türünü oluşturabilir.Son yıllarda hazır CMS portallar popüler olmaya başladı.Wordpress, Drupal ve Joomla gibi içerik yönetim sistemleri web yazılımın ürünü olarak piyasaya çıktılar.Bu portallar amatör olan kişilerin bile web sitelerini kolayca yönetmesini ve düzenlemesini sağlar.
  

Web Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Web geliştirme ve kodlama öğrenmenin herkes tarafından bilinen yolu üniversite de bölümünü okumaktır.Diğer bir yolu ise internetten online olarak eğitim setleri izlemek ve bunları uygulamaktır.Web yazılım kişinin hayal dünyasına ve yeteneğine bağlı olarak sonsuz bir geliştirme aracıdır.Web kodlama öğrenmenin sonu yoktur, hergün güncel yöntemler ve diller çıkmaktadır.Bunları takip edip güncel bilgileri edinerek kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.
  

Web Yazılım Popüler Kodlama Dilleri

İyi bir web yazılımcı olmak için bazı gerekli dilleri bilmek lazım.Bu dilleri iyi derecede biliyorsanız iyi kodlama yapabilirsiniz.En yaygın web kodlama dillerini ve ne işe yaradıklarını aşağıda açıkladım.
  

HTML

Web sitesinin ön planını yapmak için html diline hakim olmanız gerekir.Herhangi bir web sitesini tarayıcınızdan açın ve sağ tıklayıp kaynağı görüntüle diyin.Ekran da gördüğünüz kodlar HTML dilidir.Web sitenin oluşmasını ve sitenin bilgilerini içeren html oldukça önemli bir dildir.Kısaca web sitesi yapmak için temel bilmeniz gereken kodlama dilidir.HTML öğrenmek oldukça kolaydır.HTML öğrenirken HTML5 öğrenmeyi unutmayın.
  

CSS

Css kodlama dili ön yüz geliştiricilerinin öğrenmesi gereken ikinci dildir.CSS dili HTML dili ile iç içe kullanılır.Bu dil bir stil dilidir.CSS ile sitenin renklerini,yazı tipini, arkaplanını ve fotoğrafları değiştirebilirsiniz.
  

Javascript

Web yazılımcıların öğrenmesi gereken bir dildir.Web sitesinde kullanılan animasyonlar,geçişler ve etkileşimler için olmazsa olmaz bir dildir.Web sitesini jquery kullanarak göz kamaştırıcı yapabilir ve sitenin popülerliğine katkıda bulunabilirsiniz.
  

PHP

İnternet dünyasında web sitelerinin %80’i bu dil kullanarak kodlanmıştır.Popülerliği yavaş yavaş düşüş göstermesine rağmen arka yüz geliştiricileri için bilinmesi gereken bir dildir.PHP öğrenimi kolay olmasına rağmen geliştirilmesi kişiye bağlıdır.

K.‘Dan daha fazla haberdar olun
Figma’da Landing Page UI Tasarım Nasıl Yapılır?

Merhabalar, Figma'da sıfırdan bir inşaat firması için proje tanıtımı yapan landing page tasarım eğitimi yapacağız. Serenity Evleri projesi, Sakarya'nın Kocaali...

16 Kasım 2022
Ödüllü Shopify UI/UX E-Ticaret Tasarımı

Dünyanın en çok satan e-ticaret altyapısı Shopify için bir tasarımcıya mı ihtiyacınız var? Ozaman doğru yerdesiniz. Shopify 175 ülke'de 5milyondan...

07 Ekim 2022
UI/UX Mobil Uygulama Tasarımcısı

Kullanıcılarınızın beklentilerini karşılayan mobil uygulama tasarımını birlikte oluşturalım. Akıllı telefon kullanıcıları, mobil uygulamaların son derece kolay kullanımlı ve aynı zamanda...

20 Eylül 2022
Startup Girişimleri için Yazılım ve Tasarım Hizmeti

Her yıl gelişen teknolojiyle birlikte SaaS çözümü üreten startup firmalarını görmekteyiz. Yenilenen teknolojiyle insan hayatını kolaylaştırmayı ve iş yükünü azaltmayı...

20 Mayıs 2022
Sağlık Turizmi ve Klinik Yazılımı Bilgi Yönetim Sistemi

Ülkemizde turizm sektörünün çeşitlendirilmesi ve turizmin 12 aya yayılmasına katkıda bulunan sağlık turizmi önemli bir ticari değere sahiptir.Sağlık turizminde öne...

04 Mayıs 2022
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Açabilirim?

Merhabalar, bugün sizlere Kurumsaltasarım markasının tüm tasarım süreçlerini yönettiği ve işinize çok yarayacak tamamen ücretsiz eticaret sitesi oluşturabileceğiniz bir projeden...

07 Nisan 2022
Ürün veya hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin.
Ofis Adresi
19 Mayıs Mah, Turaboğlu Sok. NO:4, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tüm haklarımız saklıdır. 2022 @ Copyright kurumsaltasarim