teklif alın
Web Sitesi için Resim Sıkıştırma Yöntemleri

Fotoğraflar Nasıl Optimize Edilir?

Bir web sitesi oluşturduğunuz da en önemli etkenlerden biri web sitesinin hızıdır.Hız hem arama motorları için hem de kullanıcı deneyimi için olmazsa olmaz etkenlerdir.Peki web sitesinde hız faktörünü etkileyen etmenler nelerdir? Bu yazımız da bunları ele alacağız.

Web sitesinin hızını arttırmak için resim dosyaları,stil dosyaları ve javascript dosyaları sıkıştırılmalıdır.Bu sıkıştırmaların en önemlisi resim sıkıştırmasıdır.Resimleri sıkıştırmak için çeşitli programlardan yararlanabiliriz veya online sıkıştırma web sitelerinden yararlanabiliriz.Bu sıkıştırmalar seo rekabeti açısından önemlidir.Bir başka önemi ise sitenizin kullandığı trafiği azaltmasıdır.
  

Fotoğraflar Nasıl Sıkıştırılır?

Web sitenizi oluştururken kullandığınız imajları, afişleri veya fotoğrafları sıkıştırmak zorundasınız.Fotoğraf aracınız eğer bunu yapamıyorsa diğer yardımcı programları kullanabilirsiniz.Fotoğraf sıkıştırmanın 4 adet yöntemini sizin için derledik.
  
Adobe Photoshop

Bu programda düzenlediğiniz fotoğrafı web için kaydet seçeneğini kullanırsanız normal kaydetme oranına göre 95 kb daha küçük bir dosya elde etmiş olursunuz ve kaliteden hiç ödün vermezsiniz.
  
Adobe Fireworks

Fireworks programı diğer programlardan farklı seçenek sunma özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.Fotoğrafın boyutunu %80’e varan sıkıştırmayla 85 kb’a düşürebilirsiniz.
  
GIMP (Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Aracı)

Yukarıda söylediğim Adobe Photoshop ve Adobe Fireworks ücretli uygulamadır.Sadece Windows ve Mac işletim sistemlerinde çalışırlar.Ücretsiz bir program istiyorsanız GIMP tam size göre.Program web için güvenli fonksiyona sahiptir.%86 oranında sıkıştırma kullanılan fotoğrafın boyutu 87 kb’a kadar inmektedir.Fotoğraflarınızı dijital fotoğraf makinenizden aldıysanız GIMP programınızda strip exif seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.Çünkü fotoğrafın içinde ki bilgileri kaldırırsanız 10 kb ve üstü sıkıştırma elde edersiniz.
  
ImageMagick (Komut Satırı Aracı)

ImageMagick, Linux işletim sistemi için kullanılan fotoğraf düzenleme aracıdır.Komut satırına aşağıda ki kodu girerek %80 oranında sıkıştırma sağlayabilirsiniz.

Komut: convert original_100.jpg -quality 80 imagemagick_80.jpg

Bu komutu Php kodlamalarınız içinde veya web sunucunuzun komut satırında kullanabilirsiniz.

ImageMagick PHP için örnek kullanımı komutu aşağıdadır.

$dir = ‘/home/some_directory/’; // the directory with your files
$compr = 80; // the quality precentage
if ($handle = opendir($dir)) {
while (false !== ($file = readdir($handle))) {
$path = $dir.$file;
if (is_file($path)) {
$ext = pathinfo($path, PATHINFO_EXTENSION);
if (preg_match(‘/^(jpg|jpeg)$/i’, $ext)) {
exec(sprintf(‘convert %s -quality %d %s’, $path, $compr, $path));
}
}
}
closedir($handle);
}


Yayınlanma Tarihi: Şubat 22, 2019
BLOG’DA NELER VAR?
markanızı ziyaretçilerinize tanıtabileceğiniz en etkili ipuçları
  • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  • Küçükbakkalköy Mah. ŞerifAli Cd.
    No:14 / 6 Ataşehir / İSTANBUL
  • 0850 304 13 02
  • [email protected]