K.
HEMEN TEKLİF AL
0850 304 13 02

BLOG

Vesta Kontrol Panel Kurulumu ve Kullanımı

Web sitelerinin barınması için hosting, hostingin barınması için de sunucuya ihtiyacı gerekmektedir.Sunucuya kurulan işletim sistemi ve ona uygun kontrol paneli ile web sitelerinizi yayınlayabilirsiniz.Kontrol panellerin çoğu ücretsiz olmakla beraber ücretli olanları da vardır.Fakat bugün sizlere ücretsiz kontrol paneli olan VESTA CP’den söz edeceğiz.

Vesta CPanel Nedir?

Vesta kontrol paneli, kullanıcı veya yöneticinin farklı web sitelerinin sunucu servislerini web tarayıcısından yönetmesini sağlayan web arayüzüdür.PHP ile yazılan Vesta açık kaynak kodludur.Hosting hizmeti sağlayan firmaların çoğunluğu ücretsiz olan Vesta Kontrol Paneli kullanmaktadır.Vesta CP paylaşımlı hosting sunucularına uygun değildir, kurumsal özellikleri desteklemeyen web barındırma hizmeti sağlar.Vesta CP kontrol paneli oldukça stabil ve hızlıdır.Web sunucu olarak Nginx kullanan Vesta arka uçta ise Apache kullanır.

Vesta Kontrol Paneli Özellikleri Nelerdir?

Vesta kontrol paneli web sitenizi barındırmak için ihtiyaç duyduğu temel özellikleri sunmaktadır.Bu özelliklerden bazılarını aşağıda madde halinde listeledik.

Alan Adı Yönetimi

Kontrol panelinin arayüzünde alan adlarını ekleyebilir, silebilirsiniz.İstediğiniz gibi alan adlarını yönetme imkanı sunmaktadır.

Email Yönetimi

Bu bölümde web sitelerinize özel mail açabilir ve yönetebilirsiniz.Bu epostaların kotasını belirleyebilir aynı zamanda spam ve filtrelemeye karşı koruma sağlayabilirsiniz.

FTP Yönetimi

Web sitelerinize özel ftp hesabı açabilir ve birden çok kullanıcıya web sitesi dosyalarınıza erişim hakkı verebilirsiniz.Genel yönetici bu ftp hesaplarının erişebileceği kısımları düzenleyebilir ve sınırlama getirebilir.

Web Tabanlı Dosya Yönetimi

Vesta kontrol paneli web sitenin dosyalarını tarayıcı üzerinden erişilmesine ve düzenlenmesine olanak sağlamaktadır.

SSH Erişimi ve Tam Yetki

Panel yöneticisinin tam yetki ile ssh kullanmasına olanak sağlayan Vesta, diğer kullanıcıların da SSH’ye erişme hakkı sağlamaktadır.SSH yönetimi ile panele ihtiyaç duymadan istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Yedekleme Yönetimi

Kontrol panelinin yedekleme bölümünde istediğiniz kullanıcıyı istediğiniz zamanda otomatik olarak yedekleme işlemi yapabilirsiniz.Bunun yanında sitenize dosya yüklerken veya silerken hata oluştuğunda vesta bu işlemi geri alma hakkını size verir.Böylelikle ölümcül hatalarla karşılaşmamış olursunuz.

Eklentiler ve Hazır Script Kurulumları

Vesta ticari olmadığı için eklentilerinin bazıları ücretli şekilde satılmaktadır.Bunun yanında topluluktaki kullanıcıların ücretsiz olarak yazdığı eklentiler de bulunmaktadır.Vesta kontrol panelinde tek tıkla istediğiniz hazır cms’leri kurabilirsiniz.

Vesta Kontrol Paneli Nasıl Kurulur?

Öncelikle http://vestacp.com/install/ sitesine giriyoruz.Burada karşımıza çıkan ekran da ssh kurulum kodlarını göreceksiniz.SSH’ye giriş yaptıktan sonra aşağıdaki kodları sırasıyla uyguluyoruz.

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh
bash vst-install.sh

Bu kodları girdikten sonra kurulum sırasında karşınıza bir ekran gelecektir.”Do you want to proceed? [y/n]” şeklinde bu soruya “y” yazım enter tuşuna basıyoruz.Daha sonra mail adresimizi ve hostname yazıyoruz ve kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.Kurulum bittikten sonra panel yolu ve giriş bilgileri ekrana gelecektir.

K.‘Dan daha fazla haberdar olun
Figma’da Landing Page UI Tasarım Nasıl Yapılır?

Merhabalar, Figma'da sıfırdan bir inşaat firması için proje tanıtımı yapan landing page tasarım eğitimi yapacağız. Serenity Evleri projesi, Sakarya'nın Kocaali...

16 Kasım 2022
Ödüllü Shopify UI/UX E-Ticaret Tasarımı

Dünyanın en çok satan e-ticaret altyapısı Shopify için bir tasarımcıya mı ihtiyacınız var? Ozaman doğru yerdesiniz. Shopify 175 ülke'de 5milyondan...

07 Ekim 2022
UI/UX Mobil Uygulama Tasarımcısı

Kullanıcılarınızın beklentilerini karşılayan mobil uygulama tasarımını birlikte oluşturalım. Akıllı telefon kullanıcıları, mobil uygulamaların son derece kolay kullanımlı ve aynı zamanda...

20 Eylül 2022
Startup Girişimleri için Yazılım ve Tasarım Hizmeti

Her yıl gelişen teknolojiyle birlikte SaaS çözümü üreten startup firmalarını görmekteyiz. Yenilenen teknolojiyle insan hayatını kolaylaştırmayı ve iş yükünü azaltmayı...

20 Mayıs 2022
Sağlık Turizmi ve Klinik Yazılımı Bilgi Yönetim Sistemi

Ülkemizde turizm sektörünün çeşitlendirilmesi ve turizmin 12 aya yayılmasına katkıda bulunan sağlık turizmi önemli bir ticari değere sahiptir.Sağlık turizminde öne...

04 Mayıs 2022
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Açabilirim?

Merhabalar, bugün sizlere Kurumsaltasarım markasının tüm tasarım süreçlerini yönettiği ve işinize çok yarayacak tamamen ücretsiz eticaret sitesi oluşturabileceğiniz bir projeden...

07 Nisan 2022
Ürün veya hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin.
Ofis Adresi
19 Mayıs Mah, Turaboğlu Sok. NO:4, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tüm haklarımız saklıdır. 2022 @ Copyright kurumsaltasarim