teklif alın
Vesta Kontrol Panel Kurulumu ve Kullanımı

Web sitelerinin barınması için hosting, hostingin barınması için de sunucuya ihtiyacı gerekmektedir.Sunucuya kurulan işletim sistemi ve ona uygun kontrol paneli ile web sitelerinizi yayınlayabilirsiniz.Kontrol panellerin çoğu ücretsiz olmakla beraber ücretli olanları da vardır.Fakat bugün sizlere ücretsiz kontrol paneli olan VESTA CP’den söz edeceğiz.

Vesta CPanel Nedir?

Vesta kontrol paneli, kullanıcı veya yöneticinin farklı web sitelerinin sunucu servislerini web tarayıcısından yönetmesini sağlayan web arayüzüdür.PHP ile yazılan Vesta açık kaynak kodludur.Hosting hizmeti sağlayan firmaların çoğunluğu ücretsiz olan Vesta Kontrol Paneli kullanmaktadır.Vesta CP paylaşımlı hosting sunucularına uygun değildir, kurumsal özellikleri desteklemeyen web barındırma hizmeti sağlar.Vesta CP kontrol paneli oldukça stabil ve hızlıdır.Web sunucu olarak Nginx kullanan Vesta arka uçta ise Apache kullanır.

Vesta Kontrol Paneli Özellikleri Nelerdir?

Vesta kontrol paneli web sitenizi barındırmak için ihtiyaç duyduğu temel özellikleri sunmaktadır.Bu özelliklerden bazılarını aşağıda madde halinde listeledik.

Alan Adı Yönetimi

Kontrol panelinin arayüzünde alan adlarını ekleyebilir, silebilirsiniz.İstediğiniz gibi alan adlarını yönetme imkanı sunmaktadır.

Email Yönetimi

Bu bölümde web sitelerinize özel mail açabilir ve yönetebilirsiniz.Bu epostaların kotasını belirleyebilir aynı zamanda spam ve filtrelemeye karşı koruma sağlayabilirsiniz.

FTP Yönetimi

Web sitelerinize özel ftp hesabı açabilir ve birden çok kullanıcıya web sitesi dosyalarınıza erişim hakkı verebilirsiniz.Genel yönetici bu ftp hesaplarının erişebileceği kısımları düzenleyebilir ve sınırlama getirebilir.

Web Tabanlı Dosya Yönetimi

Vesta kontrol paneli web sitenin dosyalarını tarayıcı üzerinden erişilmesine ve düzenlenmesine olanak sağlamaktadır.

SSH Erişimi ve Tam Yetki

Panel yöneticisinin tam yetki ile ssh kullanmasına olanak sağlayan Vesta, diğer kullanıcıların da SSH’ye erişme hakkı sağlamaktadır.SSH yönetimi ile panele ihtiyaç duymadan istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Yedekleme Yönetimi

Kontrol panelinin yedekleme bölümünde istediğiniz kullanıcıyı istediğiniz zamanda otomatik olarak yedekleme işlemi yapabilirsiniz.Bunun yanında sitenize dosya yüklerken veya silerken hata oluştuğunda vesta bu işlemi geri alma hakkını size verir.Böylelikle ölümcül hatalarla karşılaşmamış olursunuz.

Eklentiler ve Hazır Script Kurulumları

Vesta ticari olmadığı için eklentilerinin bazıları ücretli şekilde satılmaktadır.Bunun yanında topluluktaki kullanıcıların ücretsiz olarak yazdığı eklentiler de bulunmaktadır.Vesta kontrol panelinde tek tıkla istediğiniz hazır cms’leri kurabilirsiniz.

Vesta Kontrol Paneli Nasıl Kurulur?

Öncelikle http://vestacp.com/install/ sitesine giriyoruz.Burada karşımıza çıkan ekran da ssh kurulum kodlarını göreceksiniz.SSH’ye giriş yaptıktan sonra aşağıdaki kodları sırasıyla uyguluyoruz.

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh
bash vst-install.sh

Bu kodları girdikten sonra kurulum sırasında karşınıza bir ekran gelecektir.”Do you want to proceed? [y/n]” şeklinde bu soruya “y” yazım enter tuşuna basıyoruz.Daha sonra mail adresimizi ve hostname yazıyoruz ve kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.Kurulum bittikten sonra panel yolu ve giriş bilgileri ekrana gelecektir.


Yayınlanma Tarihi: Ocak 29, 2019
BLOG’DA NELER VAR?
markanızı ziyaretçilerinize tanıtabileceğiniz en etkili ipuçları
  • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  • Küçükbakkalköy Mah. ŞerifAli Cd.
    No:14 / 6 Ataşehir / İSTANBUL
  • 0850 304 13 02
  • [email protected]