teklif alın
En etkili 7 Responsive Web Tasarım İpucu

2019 yılı itibariyle hangi platforma özel web tasarım yapmanız ve ağırlık vermeniz gereken konuları bilmiyorsanız size küçük ipuçları verip, web sitenizi tüm platformlara uygun bir yapıda hazırlamanıza olanak sağlayacağız.

 

Responsive Web Tasarım

 

Kurumsal web tasarım çalışmalarınızı yaptırıcaksınız fakat 2019 yılı itibariyle web sitenize akıllı telefon, tablet, laptop veya masaüstü bilgisayarlardan mı daha çok giriş yapılıyor bilmiyorsanız bu konularda size bilgi vereceğiz. Öncelikle web siteniz için bir metrik araç kullanmanız gerekiyor. Gelen ziyaretçilerin analizini yapıp, ortalama kaç ziyaretçi geldiğini ve hangi platformlardan sitenize giriş yaptığını anlamalıyız. Son yıllarda en trendler arasında akıllı telefonlar geliyor. Ortalama %70 civarında gelen ziyaretçiler akıllı telefon kullanıyor. Bu yüzden çok özenerek yaptıracağınız web sitesiden istediğiniz kadar geri dönüş alamayabilirsiniz. Eğer sizinde akıllı telefondan giriş yapan ziyaretçi sayınız yüzde olarak diğer platformlardan fazlaysa web siteniz için harcadığınız emeği mobil uyumluluğunuz içinde harcamalısınız.

 

Peki akıllı telefonlar için yapacağımız tasarımda nelere dikkat etmeliyiz?

 

Web sitenizde kullandığınız genel olarak tüm fotoğrafları öncelikle mobil cihazlar için devre dışı bırakıp kapatmalısınız. Bunun nedeni yüksek boyuttan kaynaklanıyor. Telefonlarımızda web siteniz hızlı açılabilmesi için fotoğraflardan üzgünüz ama vazgeçmelisiniz. Sitenizi öncelikle hızlandırmaya çalışmalıyız maksimum 2 saniye içerisinde açılabilecek bir mobil deneyim yaşatmalıyız.

Mobil ekranlar için özel menü tasarlamalısınız! Evet, hamburger menü diye tabir edilen aç/kapat menü şeklinde menüleri mobil cihazlarımız için aktif etmeliyiz. Footer menülerimiz artık yer kaplayacağı için onları mobil temamızda deaktif edebiliriz. Önemli menüleri sabit hamburger menüde kullanarak, web sitemizin işleyişini devam ettirebiliriz. Yazı fontumuzu şekil düşünmek yerine akıllı telefonlarımızda çok rahat okunabilecek bir font olarak seçmeliyiz. Ana karakterli fontlarda poppins, gotham, open sans, titillium, nexa gibi fontları tercih edebilirsiniz.

 

Tabletler için web sitemizi nasıl yapmalıyız?

 

Tablet kullanan ziyaretçilerinizde mobil ve laptop ekranlarının tam ortası olacağı için yapacağınız tasarımda resimleri kaldırmanıza gerek yok fakat mutlaka menüyü özellikle hamburger menü olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde üst menü karışacak yada tablolarda dengesizlikler olacaktır. Kolay bir hamburger menüyle bu durumu çözebilirsiniz. İçeriklerinizide tasarıma uygun halde resimleri biraz küçültebilir, yazı / resimleri boyutlarına göre ayarlayabilirsiniz.

 

Responsive Tasarımı sizler için öneririz!

 

Tüm platformlara uygun web sitenizi hazırlamalısınız. Öncelik sırasına koyacak isek; Web / Mobil / Tablet / Akıllı Saat olarak sıralayabiliriz. Web sitenizi bootstrap gibi hazır freamworkler ile tamamen responsive web tasarım yapabilir, çalışmalarınızı kolaylaştırabilirsiniz.

 

Kurumsaltasarim.com.tr olarak yaptığımız tüm web tasarımlarda web / mobil / tablet tam uyumlu web siteleri yapıyor, tüm platformlara tek fiyattan ziyaretçilerinizin sizi görmesini sağlıyoruz.


Yayınlanma Tarihi: Şubat 10, 2019
BLOG’DA NELER VAR?
markanızı ziyaretçilerinize tanıtabileceğiniz en etkili ipuçları
  • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  • Küçükbakkalköy Mah. ŞerifAli Cd.
    No:14 / 6 Ataşehir / İSTANBUL
  • 0850 304 13 02
  • [email protected]