K.
HEMEN TEKLİF AL
0850 304 13 02

BLOG

Arayüz ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

Arayüz ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Kazançlarımızı Nasıl Arttırır?

 

Dijital Dünya’nın kapıları açıldığı günden bu yana hem Türkiye içerisinde hemde global ölçeklerde ki satış stratejilerinde ciddi değişimler olmuştur. Dijital Dünyanın bize kazandırdığı en büyük yenilik ise bizce devamlı yenilenen Tasarım trendleridir. Bir ürünün pazarlanması için farklı teknikler uygulanabilir veya web yazılım konusunda belli standartları olan ihtiyacımızı karşıyan altyapılar oluşturulabilir. Fakat süreç tasarım olduğunda alt dallarıyla beraber bir web tasarımın ürün satışlarını arttırma konusunda nasıl süreci devam ettirilmesi konusunda bilgi sahibi miyiz?

“Her mahallenin içerisinde sizinde birer ahmet, mehmet amcalarınız, fatma teyzeleriniz vardır. Bazısı bakkal bazısı kasap bazısı terzi. Peki, satışlarını sadece mahalleye yansıtan bu amca ve teyzelerin zaman içerisinde kazançları, ürün satışları hiç arttı mı? Tabi ki hayır. Aslında o yaşadığı ilçe’nin en iyi terziside olsa yaptığı hizmeti tanıtamadığı için daha fazla hizmet satışı alamadı. Fakat kullanıcılarıyla kurdukları etkileşim ve kullanıcı deneyimleriyle yıllarca satışlarını yapmaya devam ettiler. Peki, Ahmet, mehmet yada fatma teyze bir profesyonelden hizmet alsaydı? Etkileşimi iyi yapan, kullanıcılarla bağ kurabilirlerken reklam çalışmaları yapabilseydiler belkide birer Sabancı, Koç olma yolunda devam edebilirlerdi.”

Fırsatları her zaman kovalamalıyız. Şuan bir web tasarımcısının başlıca yaptığı çalışmalarda ki bazı terimler ve işlevlerini aşağıda sizlerle paylaşacağım. Burada ihtiyaçlarınızı sizin belirleyip, uzman olduğumuz alanlarda bizimle iş ortaklığı yapmanızı tavsiye edeceğiz.

 

 

Arayüz Tasarım UI

 

UI ( User Interface ) Kimdir, Nedir?

 

User Interface yani Türkçe anlamı kullanıcı arayüzüdür. Bir web sitesi, mobil uygulama yada herhangi bir dijital ortamda ki ön görsel çalışmalarının tasarlanması sürecine denir. Arka planda yazılan yazılımın ön planda kullanıcıya görsel olarak sunulabilmesidir. Bunu fontlarla, iconlarla, inputlarla bi nevi tüm tasarım süreçleriyle beraber yapılanmasını sağlamasıdır. Kısaca yazılımı kullanmak için kod yazmak yerine, basit elementlerle siz sadece gerekli bilgileri giriyorsunuz arkaplanda yazılım o bilgileri yazılım diline çevirip işlemesini sağlıyor.

 

UID ( User Interface Designer ) Kimdir, Nedir?

 

Bir üst satırda bahsettiğim tasarım sürecinin aslında mühendislik kısmıdır. Kullanıcı Arayüz Tasarımcısı anlamına gelir. Kullanıcılar için arayüzü tasarlayan kişilere denir. İlham verici tasarımları, kolaylık kurgusu içerisinde psikolojik, matematiksel ve fiziksel araştırmalar yapar ve bu sonuçları uzmanlığı dahilinde web sitesine giren kullanıcılarıyla paylaşır.

 

Kurumsaltasarım olarak size UI yani Arayüz tasarım hizmetleri ve Kullanıcı deneyimi tasarımlarında iş ortağınız olmak isteriz. Bu ihtiyacınızı bizimle paylaşmak isterseniz size özgün modern teknolojiyle donatılmış web arayüz tasarımı veya mobil uygulama tasarımı hazırlayabiliriz. Aşağıdan iletişim kurabilirsiniz bizimle! Referanslarımızı incelemek için lütfen tıklayın!

 

 

 

Kullanıcı Deneyimi UX

 

UX ( User Experience ) Nedir, Kimdir?

 

Yapılan arayüz tasarımların kullanıcıyla etkileşimini sağlayan birimdir. Kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Bir kullanıcı girdiği web sitesi, mobil uygulama gibi platformlarda daha kolay kullanmaları için yazıların, butonların doğru yerleştirilmesini ve kolay kullanım sunmasını sağlayan bir alandır. Aslında tam anlamıyla bir deneyimdir. İçerisinde çok farklı alanlarda bulunmaktadır. Kullanıcıların deneyimlerini daha fazla arttırmak adına wireframe yani öncelikle çalışmaya bir akış şemasıyla başlanır. Çalışmalar sonunda 2 farklı versiyon tasarlanır ve A/B testi yapılır. Geri bildirim olarak alınan kullanıcı deneyimlerine göre çalışma sonlandırılır.

.

UXD ( User Experience Designer ) Kimdir, Nedir?

 

Türkçe anlamı Kullanıcı deneyimini tasarlayan kişidir. Farklı isimleride bulunur. Aslında Kullanıcı deneyimi tasarımcısı, tasarımın nasıl olduğuyla değilde ürünü kullanan kişilerin nasıl hissettiğiyle ilgilenir. Ürünü yada web sitesini adım adım mantıklı bir şekilde birbirini takip ettiğinden emin olur, akışı doğrular.

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları kendi aralarında ayrılır;

gibi.

Fakat doğru bilinen yanlış burada başlar deneyim tasarımcıları asla tek kişilik değildir. Farklı dalları ve mühendislikleri bulunduğu için farklı başlıklara ayrılır ve detaylı bir konudur.

ID ( Interaction Design ) Nedir, Kimdir?

 

Esas terimi Etkileşim tasarımcısıdır. Web sitemize, mobil uygulamıza yada kullanım alanımıza göre ürünümüzü kullanan kullanıcılar arasında ki etkileşimi arttırmayı hedefleyen alandır. Mükemmel tasarımlar yapılabilir, kurgular oluşturabilir fakat bunu ölçümlendirmek ID’nin işidir. Kullanıcıyla etkileşimini ölçer ve doğru yolda olup olmadığımızı bize bildirir.

 

Diğer terimlerle ilgili ve bu terimlerin detaylı olarak blog’umuzda sunacağımız makaleleri yakın zamanda sizlerle paylaşacağım. Öncelikle terimleri, hizmetleri ve alanları bilmeliyiz ki ürünlerimizin satışlarını okadar arttırmada bize yardımcı olunsun!

K.‘Dan daha fazla haberdar olun
Figma’da Landing Page UI Tasarım Nasıl Yapılır?

Merhabalar, Figma'da sıfırdan bir inşaat firması için proje tanıtımı yapan landing page tasarım eğitimi yapacağız. Serenity Evleri projesi, Sakarya'nın Kocaali...

16 Kasım 2022
Ödüllü Shopify UI/UX E-Ticaret Tasarımı

Dünyanın en çok satan e-ticaret altyapısı Shopify için bir tasarımcıya mı ihtiyacınız var? Ozaman doğru yerdesiniz. Shopify 175 ülke'de 5milyondan...

07 Ekim 2022
UI/UX Mobil Uygulama Tasarımcısı

Kullanıcılarınızın beklentilerini karşılayan mobil uygulama tasarımını birlikte oluşturalım. Akıllı telefon kullanıcıları, mobil uygulamaların son derece kolay kullanımlı ve aynı zamanda...

20 Eylül 2022
Startup Girişimleri için Yazılım ve Tasarım Hizmeti

Her yıl gelişen teknolojiyle birlikte SaaS çözümü üreten startup firmalarını görmekteyiz. Yenilenen teknolojiyle insan hayatını kolaylaştırmayı ve iş yükünü azaltmayı...

20 Mayıs 2022
Sağlık Turizmi ve Klinik Yazılımı Bilgi Yönetim Sistemi

Ülkemizde turizm sektörünün çeşitlendirilmesi ve turizmin 12 aya yayılmasına katkıda bulunan sağlık turizmi önemli bir ticari değere sahiptir.Sağlık turizminde öne...

04 Mayıs 2022
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Açabilirim?

Merhabalar, bugün sizlere Kurumsaltasarım markasının tüm tasarım süreçlerini yönettiği ve işinize çok yarayacak tamamen ücretsiz eticaret sitesi oluşturabileceğiniz bir projeden...

07 Nisan 2022
Ürün veya hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin.
Ofis Adresi
19 Mayıs Mah, Turaboğlu Sok. NO:4, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tüm haklarımız saklıdır. 2022 @ Copyright kurumsaltasarim